Kiedy dochodzi do sytuacji, w której uruchomienie komputera staje się niemożliwe, wówczas często jest to wina systemu operacyjnego. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest dokonanie formatowania komputera. O ile sam ten proces nie jest trudny, tak już późniejszy związany z doborem odpowiednich sterowników może sprawić dużo kłopotów. Są one niezbędne, aby poszczególne komponenty w urządzeniu mogły prawidłowo działać i spełniać swoje funkcje. W jaki sposób dobrać sterowniki w laptopie? Skąd ewentualnie można je pobrać? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.
W jaki sposób dobrać sterowniki?
Aby móc prawidłowo dobrać sterowniki do naszych komponentów, konieczne jest posiadanie informacji na temat podzespołów, jakie posiadamy. Przykładowo HP EliteBook 845 G7 wyposażony jest w procesor AMD Ryzen 3 PRO 4450U, kartę graficzną AMD Radeon Vega 5, kartę sieciową, a także wydajną kartę dźwiękową. To właśnie na te części komputerowe powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i wyszukać do nich odpowiedniego oprogramowania. Konieczne okażą się również sterowniki od chipsetu, a dodatkowo od poszczególnych akcesoriów w laptopie, jak np. kamerka internetowa, laptop, touchpad.
Skąd pobrać sterowniki?
Zanim zdecydujemy się na pobieranie sterowników, warto najpierw zajrzeć do pustego pudełka po laptopie. Często producenci w komplecie dorzucają płytę, w której znajdują się wszystkie niezbędne sterowniki. Jeśli upewnimy się, że takowej nie mamy, wówczas konieczne okaże się pobieranie sterowników w sieci. Najłatwiej jest wpisać dokładny model laptopa, dopisując na koniec frazę „sterowniki” lub „drivers”. Po chwili powinniśmy mieć dostęp do dużej bazy sterowników. Jeśli jednak nie znajdziemy w tamtym miejscu tego, czego szukamy, warto odwiedzić stronę producenta podzespołów. Alternatywnym rozwiązaniem jest pobranie programu, który automatycznie dobierze i zainstaluje sterowniki.