Jak w 5 krokach zadbać o swojego laptopa?

fot. lenovo.com

Nie ulega wątpliwości, że laptopy to jedne z najbardziej eksploatowanych urządzeń w naszych domach i w biurach. Warto zatem wiedzieć jak zadbać o urządzenie, aby w dobrym stanie służyło nam przez długi czas, nawet wówczas gdy skończy się na nie gwarancja producenta (więcej). Choć wydaje się to banalne, realia są zgoła inne niż rzeczywistość.

Jak to wygląda w praktyce?

Nie ulega wątpliwości, że laptopy to jedne z najbardziej eksploatowanych urządzeń w naszych domach i w biurach

fot. lenovo.com

Dopóki ważna jest gwarancja, wizyta w serwisie jest najczęściej bezproblemowa i z reguły kończy się odzyskaniem w pełni sprawnego sprzętu. Schody zaczynają się wówczas, kiedy urządzenie zaczyna niedomagać, a gwarancja już dawno wygasła. O czym zatem należy pamiętać podczas codziennego użytkowania laptopa, aby pewnego dnia nie obudzić się z zupełnie niesprawnym sprzętem?

Savoir vivre z laptopem

  • Choć może się to wydawać banalne, nie powinniśmy biegać z włączonym urządzeniem. Znaczna większość notebooków wciąż jest wyposażona w dyski magnetyczne, które stosunkowo kiepsko znoszą potrząsanie w czasie wytężonej pracy. Nie powinno się również przenosić urządzenia zaraz po zamknięciu jego pokrywy. Laptopy (http://www.kuzniewski.pl/i231,kuzniewski-pl-we-wroclawi.html) z reguły nie wyłączają się natychmiast. Warto więc odczekać tę chwilę, aż dysk twardy zakończy swoją pracę o czym najczęściej informuje dioda umieszczona na obudowie.
  • Raz lub dwa razy na tydzień warto popracować na samej baterii wypinając urządzenie z sieci elektrycznej. Chodzi tutaj o zachowanie ciągłości cyklu rozładowania i załadowania ogniwa. Dzięki temu bateria znacznie dłużej zachowa zdolność do magazynowania dużej ilości energii.
  • Nie wolno dopuścić do przegrzania urządzenia. Warto zatem stosować specjalne wiatraki, na których można trzymać urządzenie i unikać pracy na łóżku, na kolanach czy na dywanie. Takie postępowanie nie dość, że nie ochłodzi laptopa, to dodatkowo go nagrzeje.
  • Zapaskudzony ekran czy kawałki chipsów pod klawiaturą nie tylko zaburzają estetykę urządzenia, ale mogą być również przyczyną nadmiernego przegrzewania i w efekcie uszkodzenia sprzętu. Właśnie dlatego warto zainwestować w sprzężone powietrze i regularnie czyścic nim swojego laptopa.
  • Choć może się to wydawać absurdalne podczas podłączania laptopa do sieci elektrycznej najpierw powinniśmy wypiąć wtyczkę z laptopa, a dopiero potem odłączyć zasilacz.