Apple iPad Pro – wciąż tablet, tylko wielki

fot. apple.com

Wyświetlacz o przekątnej prawie 13 cali nasuwa od razu skojarzenia o urządzeniu hybrydowym łączącym cechy laptopa i tabletu. To prowadzi z kolei do porównania z hybrydami czy urządzeniami konwertowalnymi typu Microsoft Surface 4 Pro czy HP Spectre x360 i sromotnej klęski iPada Pro jako laptopa. Nic dziwnego. W końcu laptopem on nie jest i nie miał być. Miał być tylko największym i najlepszym tabletem, co udało się całkiem nieźle.

Lekkość i mobilność

Wyświetlacz o przekątnej prawie 13 cali nasuwa od razu skojarzenia o urządzeniu hybrydowym łączącym cechy laptopa i tabletu

fot. apple.com

Przy wyświetlaczu o przekątnej 12,9 cala iPad Pro waży zaledwie 725g. Najlżejsze 13-calowe laptopy zaczynają się powyżej kilograma. Cięższe od iPada są też hybrydowe urządzenia MS, Lenovo, HP czy Toshiba. Produkty Apple mają z reguły bardzo dobre czasy pracy na baterii. Ten model odrobinę odbiega od tego standardu, ale wykorzystując tablet bez szaleństw, można liczyć na 8 godzin rzetelnej współpracy. W podróży sprawdza się doskonale także ze względu na rzadziej zauważane szczegóły – nie przegrzewa się się, jest bezgłośny i ma przyjemną w dotyku obudowę.

Multimedia na poziomie

Obraz to właśnie to, na co można liczyć w produktach Apple. Ipad Pro ma imponujący wyświetlacz Retina o rozdzielczości 2732×2048. Stosunek boków bardzo ułatwia pionowe używanie tabletu. Obraz jest jasny i ostry, a iPada można spokojnie używać na zewnątrz. Bardzo dobre, jak na tak małe urządzenie, są też głośniki. Oczywiście większość użytkowników wybierze słuchawki, ale na dźwięk iPada naprawdę nie można narzekać. Jako tablet multimedialny Apple iPad Pro sprawuje się doskonale.

Dlaczego nie jest laptopem?

Posiada klawiaturę, pisak, całkiem spory jak na tablet zasób mocy. Potencjalnie można wykorzystać go w charakterze laptopa. Nie będzie to jednak tak wygodne jak w przypadku innych hybryd. Problemem okażą się zwłaszcza urządzenia wejściowe. O ile pod względem obsługi dotykiem iPad robi dobre wrażenie, to jego klawiatura miała być przede wszystkim lekka, co zostało osiągnięte kosztem możliwości szybkiego pisania. Trudno też podpiąć do iPada np. mysz. Pewnym ograniczeniem jest wreszcie zastosowanie mobilnego systemu operacyjnego IOS 9, który nie podoła wielu aplikacjom tworzonym dla potrzeb biznesu.

Zostańmy przy tablecie

Jeśli korzystasz z tabletu, ale brakuje Ci na nim przestrzeni roboczej, pora na większy tablet. 13-calowy iPad Pro mimo swojej wysokiej ceny będzie prawdopodobnie najlepszym wyborem. Przemawiają za nim mocna bateria i doskonały obraz przy stosunkowo niskiej wadze urządzenia.