Lenovo ThinkPad T540p – między laptopem biznesowym, a stacją roboczą

fot. lenovo.com

W 2015 roku większość laptopów biznesowych miała niskonapięciowe procesory Intel Broadwell. Dzięki temu notebooki stały się znacznie lżejsze i bardziej energooszczędne. Utraciły jednak część swojej mocy w stosunku do poprzedniej generacji, czyli laptopów opartych o 4 generację procesorów o standardowym napięciu 37/47 W. Lenovo ThinkPad T540p należy do tej właśnie, starszej generacji, ma jednak kilka zaskakująco nowoczesnych rozwiązań. Czy warto go wybrać?

Porównanie

Połączenie wysokiego komfortu użytkowania z wydajnością sprawia, że T540p jest świetnym modelem dla osób ciężko pracujących

fot. lenovo.com

W stosunku do modelu T550, T540p jest znacznie cięższy. Waży 2,5 kilograma nawet w minimalnej konfiguracji. Jest wyposażony między innymi w napęd optyczny, dedykowaną kartę graficzną Nvidia GeForce GT 730M i jednocześnie dwa moduły łączności bezprzewodowej (WWAN, WLAN). Ma też dwa sloty na pamięć RAM. Wszystko to często nie mieści się w laptopach biznesowych nowego typu. W tym miejsca jest dość, nawet na 9 komorową baterię o kosmicznej pojemności 100 Wh.

Wystarcza ona na ok. 7 godzin wydajnej pracy, ale ze względu na wagę, mobilność notebooka jest bardzo ograniczona. Byłoby to poważną wadą przysłaniającą być może zalety płynące z miejsca na dodatkowe podzespoły, gdyby nie zostało połączone z odpowiednią wydajnością. Tu na szczęście zdecydowanie widać przewagę procesorów o wysokim napięciu. 4 rdzeniowy Intel Core i7-4900MQ z 8 MB pamięci podręcznej i taktowaniem do 3,8 Ghz jest wyraźnie mocniejszy od Intel Core i7-5600U i widać to nawet bez urządzeń testowych.

Lenovo ThinkPad T540p jest więc cięższy i krócej pracuje na baterii niż T550, ale jest od niego wydajniejszy. Oba modele pozwalają wybrać z szerokiej oferty dysków i wyświetlaczy (aż do rozdzielczości 2880 x 1620 w technologii IPS) i mają znakomite klawiatury. Niestety w T540p zrezygnowano z oddzielnych przycisków dla dodatkowych urządzeń wejściowych.

Praca, praca i … gry

Połączenie wysokiego komfortu użytkowania z wydajnością sprawia, że T540p jest świetnym modelem dla osób ciężko pracujących. Pozwala pracować nad grafiką, prowadzić symulacje, ale po obniżeniu rozdzielczości ekranu całkiem nieźle służy też graczom. Za to na natywnej rozdzielczości najlepszej dostępnej matrycy bardzo miło ogląda się filmy.