Lenovo ThinkPad T 450 – tańsza wersja laptopa doskonałego

fot. lenovo.com

Z zewnątrz modele Lenovo ThinkPad T450s i T450 wyglądają niemal identycznie. Mimo różnicy w cenie, mają też bardzo wiele wspólnych podzespołów. Tańsza wersja jest jednak słabsza pod jednym istotnym względem.

Nie daleko od ideału

Z zewnątrz modele Lenovo ThinkPad T450s i T450 wyglądają niemal identycznie

fot. lenovo.com

Lenovo ThinkPad T450 prezentuje cały zestaw atutów przypisywanych marce, którą reprezentuje. Jest 14 calowym, świetnie wykonanym notebookiem biznesowym. Ma perfekcyjną klawiaturę, dobry dostęp do podzespołów, rozsądne wyposażenie w złącza i manipulator punktowy z wygodnymi, odrębnymi przyciskami. Po za tym dobrze radzi sobie z chłodzeniem i nie jest głośny mimo, że w jego podstawowej wersji znajdziemy dysk HDD. Nie ma problemu z wymienieniem go na cichszy i szybszy SSD, oczywiście za dodatkową opłatą. Można nawet zauważyć drobną przewagę nad bardziej elitarnym modelem T450s. W T450 można dodać dodatkową kość ramu, co siostrzanym model jest niemożliwe. Zaletami są też dodatki, na które niekiedy nie zwracamy uwagi. Na przykład laptop ten jest oferowany z sporym pakietem oprogramowania, a Lenovo daje na niego 3 lata gwarancji. Na prawdę wiele wskazuje na to, że jest to świetne urządzenie, za to sporo tańsze od modelu oznaczonego literką s.

Akceptowalne różnice

W stosunku do T450s, Lenovo ThinkPad T450 ma nieco słabsze procesory. Jest to jednak różnica pomiędzy nowoczesnymi Broadwellami i7, a i5. Raczej nie kupuje się 14 calowego laptopa z myślą o wykorzystaniu go jako stacji roboczej. Do aplikacji biurowych, nawet bardziej zaawansowanych, i5 całkowicie wystarcza. Przeważnie nie ma potrzeby wymieniać wspomnianego HDD, który nieco podnosi ciężar laptopa. Kto jednak chce przyspieszyć laptopa może zmienić go na SSD lub zainstalować oba typy dysków, ponieważ zostawiono miejsce na takie udoskonalenie. Zarówno procesor jak i dysk to coś, czego się spodziewamy i co jest całkowicie akceptowalne.

Jeden problem

Niestety w modelu T450 zdecydowano się na dość słabe matryce. Być może jest to zabieg celowy, by łatwo było odróżnić od siebie dwa modele o niemal identycznej przecież obudowie, niemniej ciemna matryca typu TN o rozdzielczości HD Ready lub HD+ to trochę mało jak na wysokiej klasy notebook biznesowy. Zwłaszcza, że Lenovo oferuje model L450 z wyświetlaczem Full HD.

Co o nim myśleć?

Potrzebujesz prestiżowego laptopa, który będzie służył jedynie do pracy w biurze? To świetny wybór. Jego jedyną wadą, która na prawdę przeszkadza jest słaby wyświetlacz.