Druga generacja HP ProBook 430 – w HP bez zmian

fot. hp.com

ProBook 430 był laptopem przeznaczonym do pracy, przyzwoitym, ale nie wyróżniającym się w szczególny sposób. Jego zaletami była niewygórowana cena i poręczna obudowa. Całość waży ok. 1,5 kg. Nie jest to więc najlżejszy laptop 13 calowy, ale nie ma też powodu by narzekać na 20-milimetrowy przekrój urządzenia.

Zmiany bardzo ograniczone

HP ProBook 430 G2 jest bardzo podobny do G1

fot. hp.com

Pomiędzy dwoma generacjami tego samego laptopa można zmienić prawie wszystko co widać choćby na przykładzie Lenovo ThinkPad X1 Carbon 2 i 3 generacji. HP ProBook 430 nie aspirował jednak do bycia najlżejszym, ani najmocniejszym małym laptopem. W swojej roli sprawdzał się natomiast całkiem nieźle. Dlatego pozostawiono praktycznie na niezmienioną obudowę. W dalszym ciągu robi ona pozytywne wrażenie, którego faktycznie nie ma potrzeby zmieniać. Być może największą poprawką jest zastosowanie dysku SSD o znacznie większych szybkościach odczytu i zapisu. Dzięki temu laptop wykonuje polecenia szybciej, dysponuje też nieco mocniejszym od pierwowzoru procesorem Intel Core i5-4200 U. Pomiędzy generacjami rysuje się więc nieduża, ale widoczna różnica w szybkości działania.

Pozostawiono natomiast przeciętny wyświetlacz. Już wcześniej użytkownicy zwracali na to uwagę. Zwłaszcza kontrast i rozświetlenie mogą być niewystarczające. Zastosowanie matrycy o rozdzielczości Full HD, która byłaby nieco jaśniejsza poprawiłoby jakość oferowaną przez ten model. Podniosłoby jednak również jego cenę, a ta póki co jest atrakcyjna.

Notebook do pracy

Ostatecznie HP ProBook 430 G2 jest bardzo podobny do G1. Nie popsuto niczego co było w nim dobre. Obudowa wciąż ma wysoką jakość, laptop jest bardzo poręczny, zużywa minimalne ilości energii, jest cichy i nieźle chłodzony. Poprawiła się jego wydajność, co z pewnością jest bardzo dużą zaletą. 13 calowy HP sprawdza się w pracy biurowej, do której został zaprojektowany. Brak istotnych różnic miedzy generacjami, znalazł odzwierciedlenie w cenach. Druga generacja jest więc szeroko dostępna i z pewnością zagości w wielu firmach.