Stacje robocze Lenovo – ThinkPad W i ThinkStation

fot. lenovo.com

Jeszcze nie tak dawno stacje robocze mogły być jedynie komputerami stacjonarnymi, których obudowa ważyła nieraz blisko 20 kilogramów. W dalszym ciągu to właśnie one zapewniają odpowiednią moc obliczeniową przy najbardziej wymagających zadaniach. Udało się jednak na tyle zminiaturyzować podzespoły, aby odpowiednią wydajnością zaczęły się charakteryzować także urządzenia mobilne. Różnica w dalszym ciągu jest bardzo wyraźna, ale wielu grafików czy inżynierów może już zabierać swoje podstawowe narzędzie pracy ze sobą.

Lenovo ThinkPad W

Lenovo ma aktualnie w swojej ofercie dwa zaawansowane laptopy traktowane jako stacje robocze

fot. lenovo.com

Lenovo ma aktualnie w swojej ofercie dwa zaawansowane laptopy traktowane jako stacje robocze. ThinkPad W541 jest laptopem ciężkim, lecz faktycznie oferującym imponującą wydajność. W550s jest słabszy, za to o wiele bardziej mobilny i jednocześnie bardziej komfortowy z punktu widzenia użytkownika. W obu przypadkach chodziło przede wszystkim o jak najlepszy stosunek mocy obliczeniowej do masy urządzenia. Jest to strategia nieco odmienna od tej zastosowanej prze HP gdzie chodzi o największą wydajność, jaka zmieści się w urządzeniu, które w ogóle można przenieść. Zwłaszcza w przypadku ThinkPada W550s udało się stworzyć laptopa uniwersalnego i bardzo przydatnego dla szerszego grona użytkowników, który wydajnością plasuje się raczej na granicy pomiędzy stacją robocza, a wydajnym laptopem biznesowym.

Pełna oferta laptopów z rodziny Lenovo ThinkPad W jest dostępna w tutaj.

Lenovo ThinkStation

Chcąc większej wydajności niż mogą zaoferować mobilne stacje robocze, można zbudować farmę renderującą, lub zamiast niej wybrać jeden, wysoce wyspecjalizowany komputer stacjonarny. Wówczas połączona moc dwóch procesorów klasy takiej jak Intel Xeon i profesjonalnej karty graficznej, pozwoli zastąpić kilka-kilkanaście standardowych komputerów stacjonarnych lub 2-3 mobilne stacje robocze z serii Lenovo ThinkPad W. Oczywiście same stacjonarne stacje robocze również nie są już tak ciężkie jak były wcześniej. W standardowej wersji ważą po kilkanaście kilogramów, ale bardzo niewiele tracą gdy wybrać obudowę SFF (Small Factor Form) Pro. Najpotężniejsze z dostępnych w ofercie Lenovo są stacje robocze ThinkStation P900, które można rozbudować do 2 procesorów i 512 GB RAM.

Bardzo trudno porównywać stacjonarne i mobilne stacje robocze, ale warto wiedzieć, że zarówno w przypadku jednych, jak i drugich Lenovo ma do zaoferowania odpowiednią jakość.